Šolanje psa je zelo preprosto, če vemo kako začeti. Preden se poglobimo v šolanje psov, pa si še poglejmo nekaj vrhunskih nasvetov.
TOP NASVETI za šolanje psov:
TOP NASVETI |
---|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Osnovno šolanje psa
Pošten in učinkovit način treninga psa
Šolanje psov se lahko začne pri vsaki starosti. Prej, kot začnemo šolanje psa, tem bolje in lažje bo. Začnemo preprosto učiti že mladiča, takoj ko se je le ta uspešno naselil v svojem novem domu. Pri malce starejši psih, pa se zna zgoditi, da bodo veliko manj navdušeni nad šolanjem in se bodo tudi veliko počasneje učili.
Pravilno izveden trening psa, bo zelo zabaven za nas in našega psa. Ob tem pa bomo ustvarili zelo močno vez in psu izboljšali razvoj njegove inteligence.
Pozitivne nagrade med šolanjem psa
Da bi bili učinkoviti in pridobili najboljše rezultate pri šolanju psa, je potrebno učiti po principu pozitivnih nagrad. Treningi psov s strategijo pozitivnih nagrad delujejo, ker psa ob nagradi spodbudimo, da neko stvar znova izvede. S tem pa mu tudi držimo nivo motiviranosti.
Pod nagrade lahko spadajo različne stvari:
- Razna hrana v smislu priboljškov
- Igranje njegove priljubljene igre
- Božanje in še veliko drugih stvari…
Kakorkoli, dobri priboljški so še vedno najboljša izbira in razne igre raje dodajamo med učenjem, da psu dvignemo motiviranost. Priboljške lahko dobimo v vseh dobro založenih trgovinah. Če pa smo doma pa so boljša izbira kakšni mesnati izdelki od perutnine, narezane salame, ki jih trgamo na koščke, ko podamo nagrado itd.
Preprosto najdimo tisto, kar ima pes zelo rad.
Zelo pomembno je, da se s psom sporazumevamo verbalno, kot tudi neverbalno. Psi veliko bolje berejo našo mimiko telesa, kot poslušajo besede. Zato vedno, ko psu damo nagrado, ga dodatno še pohvalimo z besedami, kot so “priden kuža” in pobožamo.
Ko učimo nove ukaze, ga moramo vedno nadgraditi ob napredku in pravilno izvedenem ukazu. V začetku, ga nadgrajujemo še po manjših korakih. Kot so recimo pravilni začetni premik, ki je potreben, da se pes približa izpolnjenemu ukazu. To bomo razložili kasneje v vsebini.
Dobro je tudi, da psu, ko že razume osnovni ukaz, ne damo vedno nagrade in ga s tem stimuliramo, da bo pes še bolj razmišljal in se potrudil, da pride do njegovega priboljška.
OBVEZNO se moramo izogibati kaznim pri šolanju psa. Če psa med šolanjem kaznujemo, ga bomo naučili samo, da se nas mora bati in ga celo naučili kasneje, da bo agresiven. S takšnim vedenjem bo tudi pes izgubil zaupanje do nas in pretrgali celoten odnos, ki smo ga zgradili.
Veliko bolj učinkovito treniranje psa je, če imamo z njim dobro zgrajen odnos. Med šolanjem psa nezaželeno vedenje ignorirajmo, saj bomo s tem zmanjšali možnosti, da to vedenje ponovi. Izjeme, so, kadar nezaželenega vedenja ne moremo spregledati, ali se mu izogniti. Takrat lahko uporabimo različne alternative.
Naprimer:
Naš pes skoči na ljudi, naučimo ga zelo dobre komande sedi in ga ob srečanju z drugimi ljudmi prosite, da to tudi izpolni. Če je bil med šolo pes vedno nadgrajen z dobrotami, ko se je usedel, bo kmalu to počel avtomatsko, ko sreča druge ljudi.
Osnovni ukazi za šolanje psa
Pet najbolj osnovnih in pogostih ukazov, ki so zelo koristni za našega psa, da lepo hodijo, sedijo, ležijo, ostanejo na mestu in lepo hodijo ob naši nogi, brez vlečenja.
To je naš osnovni vodnik za šolanje psa v psu prijazni obliki.
Če bi želeli video vsebine, kako psa naučimo vse ukaze zelo hitro, pustite komentar in v prihodnosti jih pripravim.
SEDI:
- Naredimo, da naš pes stoji pred nami.
- Pokažimo mu, da imamo priboljšek v naših rokah.
- Počasi premikajmo roko s priboljškom nad njegovo glavo proti repu, med tem pa izgovorimo ukaz “sedi”.
- Pes bo s svojo glavo poskušal doseči priboljšek in bo spustil svoj zadnji del in se usedel.
- Dajte psu priboljšek in ga pohvalite.
Ne potiskajte psa, da bi spustil spodnji del, saj se bo pes upiral in si lahko v mladosti poškoduje hrbet.
Ko učimo svojega francoskega buldoga sedeti, uporabimo vedno isti ukaz. Ukaz naj bo kratek -> SEDI <- in naj ne bo sedi dol, saj s tem psa zmedemo.
Opomba: Bodimo potrpežljivi in v primeru, da pes ne razume takoj, ga nadgrajujemo po malih korakih. Recimo, ko samo malo spusti zadnji del itd..
LEZI:
Dobro je, če psa naučimo najprej ukaz sedi, saj ga je enostavneje naučiti lezi. Da pa se ga naučiti tudi iz stoječega položaja, brez problema z istim postopkom.
- Ukažite svojemu psu, naj se usede in mu pokažite priboljšek.
- Ko pes sedi, se počasi premikajmo z roko proti glavi. To damo tik pred glavo.
- Nato izrečemo ukaz lezi in roko s priboljškom premikamo v smeri k tlom.
- Ko prispemo k tlom, bo pes z glavo in trupom šel nižje. Tukaj moramo iti tesno ob njegovi glavi navzdol.
- Priboljšek nato rahlo pomikamo proti sebi pri tlom. Pes se v najboljšem primeru uleže.
- Dajte mu priboljšek in ga pohvalite.
Če imamo težavo, da se pes ne uleže, skrajšamo korake. Se pravi, da ga nadgrajujemo že samo, ko potisne glavo malo dol. Prav tako ne potiskajte psa fizično proti tlom, saj ga lahko poškodujemo.
STOJ:
Da bo naš pes stal pri miru, ga lahko učimo iz položaja sede, ko lezi, ko stoji ali pa pri vsakem. Najlažje ga je začeti učiti, ko sedi ali leži.
- Ukažite svojemu psu, naj se usede ali leze.
- Nato naredimo en korak stran in rečemo ukaz “STOJ”.
- Tiho si štejemo do tri.
- Stopimo nazaj k psu, ga pohvalimo in podamo priboljšek.
- Če vstane, ga prosimo, da se ponovno usede / leze in ponovimo postopek.
Ko psa naučimo, da nam ostaja na mestu za kratek čas, postopoma povečujemo razdaljo med nami in psom, ko izrečemo besedo “STOJ”. Če pri daljših razdalji vstane, zmanjšamo razdaljo in nadaljujemo. Nekateri psi bodo potrebovali malo več vaje, kot drugi. Kasneje, ko pes osvoji ukaze, dodajamo moteče dejavnike (v mestu med množico, pred psi in drugimi živali itd.).
HOJA NA POVODCU, brez vlečenja:
To je najbolje vaditi prvič na našem domačem vrtu ali v domu, če imamo prostor. Tukaj ne bo veliko motenj za našega psa.
- Izberemo stran, ob kateri bo naš pes vedno hodil in se te strani potem tudi vedno držite.
- Držimo povodec v nasprotni roki svojega psa. – v roki, ki je bližje psu pa imejmo pripravljen priboljšek.
- Pokažimo priboljšek psu in nadaljujemo hojo.
- Ko sledi naši hoji ob naši nogi izrečemo ukaz “POLEG” in mu podamo manjši priboljšek.
- Imejmo več priboljškov v roki, da lahko kar nadaljujemo s hojo. Ne nehajmo hoditi.
- Če pes ne hodi ob naši nogi, ali če potegne v drugo smer, nenadoma spremenimo smer in ga spodbudimo, da gre z nami. Pohvalimo ga, ko pes ujame naš korak. Zelo hitro bo razumel, kaj od njega zahtevamo.
To je naravno vedenje, da psi želijo izvedeti, kaj se dogaja okoli njih, vohajo, označujejo svoj teren itd.. Zato, je dobro, da mu to tudi pustimo početi na vsake toliko časa in ga navadimo na ukaz “PROSTO / POJDI” ali kaj podobnega, da bo pes vedel, da se lahko giblje svobodno.
To svobodo lahko izkoristimo tudi, kot nagrado v nadaljevanju, ko je pes lepo hodil z nami. Jaz svojo psičko navajam vedno na levo stran, saj morajo na razstavah hoditi ob tej strani.
Kako naučiti psa, da pridejo k nam
Vsi psi potrebujejo prosto letanje in vohljanje brez povodca, na varnem kraju vsaj enkrat na dan. Da bi jim pomagali biti srečni in ostati v dobri kondiciji, da se znebijo te odvečne energije.
Lastnikova odgovornost je, da zagotovi nadzor nad svojim psom, še zlasti na javnih mestih. Tukaj pa nam pride zelo prav šolanje psa, da se vrne k nam ob klicu.
Šolanje psa – prva faza
uvajanje osnovne ideje, da je prihajanje k nam dobra stvar.
Prehranjujmo svojega psa normalno (priporočeno vsaj 2x na dan) – Če ste zaskrbljeni, da ima naš francoski buldog prekomerno telesno težo, lahko nekoliko zmanjšamo glavne obroke med samim šolanjem psa.
Poiščimo priboljške, ki jih naš francoski buldog resnično ljubi in jih zdrobimo na manjše koščke. Shranimo nekaj priboljškov v svoj žep in naključno preko dneva, psa pokličimo po imenu in mu podajmo priboljšek.
POMEMBNO, je tudi, da psa vedno še pohvalimo, ko je prišel – “priden kuža”. To ponavljamo naključno skozi dan v stanovanju za nekaj dni, dokler pes ne pride ob klicu hitro do nas.
Nasveti za boljši uspeh:
- Nikoli ne šolamo psa, ko je zelo lačen – tako lahko naš pes postane frustriran in bo težko za njega, da se osredotoči.
- Če z ukazom “pridi”, še pes kdaj ni delal, je to pravi čas, da to spremenimo. Poskusimo lahko tudi s “tukaj” ali s piščalko, ki jo lahko pes veliko bolje sliši, ko je z nami v kakšnih parkih. Ko se odločimo za nov ukaz, je potrebno vztrajati pri tem, ali pa bomo psa zmedli in ne bo nikoli razumel, kaj želimo od njega.
- Čeprav je lahko naš francoski buldog že vesel, da pride k nam, ko ga pokličemo, še vedno potrebuje šolanje in to lahko spremenimo v veliko igro za našega psa.
- Preskakovanje faz pri šolanju psa lahko odloča, kako uspešno bomo psa naučili in kako hitro.
- Če psa kaznujemo v kakršni koli obliki, ko ni prišel do nas, med začetnim šolanjem, lahko uničimo vso njegovo dosedanjo uspešnost na poziv.
Šolanje psa – Druga faza
Pes prihaja, ko nas ne vidi
Zdaj je vse skupaj veliko bolj zabavno za našega psa. Naredimo vse isto, kot v prvi fazi, ampak ga pokličimo iz druge sobe v stanovanju, kjer nas ne vidi.
Ko pride vedno k nam, ko ga pokličemo, ga lahko začnemo klicati še iz vrta, če ga imamo.
Naš pes bo pri tem imel veliko zabave, ko nas bo poskušal najti, ko ga pokličemo. To lahko počnemo okoli enega tedna, preden nadaljujemo na naslednjo fazo.
Šolanje psa – Tretja faza
Naj pes ugiba in poskusil se bo še bolj potruditi.
Spremenimo priboljške od časa do časa in mu včasih podajmo več, kot veliki “Jackpot”. Drugič se z njim igrajte z njegovo najboljšo igračo, ali pa mu podajte veliko objemov in božanja.
Če vsakič, ko ga pokličemo in spremenimo nagrado, bo dejansko pes potrudil veliko bolje, da bi prišel do priboljška, “Jackpot” zadetka ali najljubše igrače. Zanimivo je, da ima to enak učinek, kot pri ljudeh pri igraj na srečo.
Ko nas pes razume točno, kaj pomeni naš ukaz, da ga prikličemo, bi se moral odzvati s hitrostjo, ko zasliši “PRIDI”. Nato pa poskusimo vse to še izvajati zunaj hiše.
Šolanje psa – Četrta faza
Faza, kjer smo pripravljeni, da psa peljemo, kjer so parki. Tukaj bo imel veliko drugih motečih dejavnikov. Začnimo pa postopoma.
- Najdimo primerno rahlo umirjeno javno mesto, kjer ni kakšnih ostalih živali, ki tekajo naokoli.
- Pomembno je, da naš francoski buldog vedno ob ukazu pravilno izvrši dejanje. Počasi lahko nadgrajujemo večje moteče dejavnike, ampak samo dokler naš pes ukaze izpopolnjuje pravilno.
- Zapomniti si je potrebno, da psa nahranimo vsaj 45 minut pred treningom ali pohodom.
- Priporočljivo, je da imamo psa na velikem povodcu (trening povodci, ki so dolgi), zato, da lahko gre veliko dlje stran od. Pustimo psa, da se oddalji s povodcem in vohlja na okoli.
- Ko smo pripravljeni, ga pokličemo k sebi in počakajmo. Ne potegnite ga z vrvico – pes mora priti k vam prostovoljno.
- Ko pride do nas, ga nadgradimo s priboljškom in pohvalimo “priden kuža”. Nato ga spet pustimo, da gre vohljati naokoli.
- Ponovimo celotno vajo večkrat med sprehodom, da se pes nauči, da prihajanje k nam ne pomeni konec pohoda.
Nasveti za šolanje psa:
- Imejmo zunanji trening dva tedna in če je možnost vedno izberimo druge lokacije (parki, prijateljeva zelenica, gozd itd.). To bo našega francoskega buldoga naučilo, da vedno pride k nam, ne glede na lokacijo.
- Nikoli ga ne kaznujmo svojega psa, če nepravilno izvede ukaz, saj lahko razume, da če pride do vas, da ga boste kaznovali. Vedno ga pohvalimo, ko pride do nas, ne glede na čas, ki ga potrebuje.
Šolanje psa – Peta faza
Prosti tek, vendar je še vedno pod nazorom.
Ko naš pes prihaja vsakič k nam, ko ga pokličemo na povodcu, ga lahko začnemo spuščati brez povodca.
- Sprva poskusimo to na mirni lokaciji, da ob prvem videnju ne drugih psov ne pozabi na trening.
- Še enkrat, gradimo moteče dejavnike počasi, da smo lahko prepričani, da ima pes osredotočenost.
- Pustimo lahko, da ima tudi kakšne igre s psi, če je prijazen do njih. Nato ga pokličimo k sebi po nekaj minutah in nadgradimo.
- Poskusimo se imeti zabavno zraven psa na sprehodih, tako, da vzamemo kakšno njegovo priljubljeno igračo. Med igro se igramo, in ga spet pokličemo k sebi… pohvalimo in ga spet pustimo nekaj minut, da se igra. Če obdržimo njegov interes učenja z zabavnimi igrami, ne bo zbežal stran od nas.
- Sprehodi so psom najboljši časi v dnevu – uživajte ob sprehodih in bodite aktivni in pes bo vedno hotel biti z nami.
Pomembni nasveti pri šolanju psov – DA in NE:
DA:
- Šolanje psov imejmo najprej doma in okolici hiše, preden nadaljujemo v javna mesta.
- Začnimo šolati svojega psa, takoj, ko ga dobimo.
- Imejmo intervale učenje okoli 5 -10 minut maksimalno in te zanimive.
- Nadgrajujmo s priboljških za uspeh, tudi naključno čez dan, ko se pes nauči novega ukaza. Ne pozabimo pa tudi, da ga pohvalimo “pridni kuža” in pobožamo.
- Poskusimo dodajati verbalne znake z rokami med ukazovanjem. S tem bo pes hitreje razumel kaj mora narediti.
- Imejmo ukaze kratke z eno besedo in zelo jasno izgovorjene.
- Vzemimo si čas in bodimo potrpežljivi.
- Učimo en ukaz pri šolanju psov na dan, da se izognemo nerazumevanju psa.
- Razmislimo tudi za šolanje psa v kakšnih klubih psov – ali pa najdimo treninge z mentorjem 1 na 1, če pes ne mara drugih psov.
- Konec treninga ga pohvalimo in poskusimo igrati kakšno zanimivo igro, saj se bo naš pes veliko bolj veselil naslednjih treningov.
- Po treningu mu lahko privoščimo kakšno kost, ki jo lahko žveči in se sprosti s konec treninga.
NE:
- Ne pustimo, da se naš pes dolgočasi med šolanjem. – Končajmo učenje takoj, če vidimo, da se to dogaja.
- Povejte mu verbalno in z ukazom “NE”, če pes ni pravilno naredil. S tem bo vedel lažje razumel, da to ni bilo ok, preden spet ponovimo.
- Kričanje ali fizično kaznovanje – to bo psa naredilo preplašenega do njegovega lastnika in lahko posledično postane agresiven.
- Učenje, ko je pes utrujen ali zelo lačen – psi bodo prav jezni, če so lačni in morajo za male priboljške delati, medtem, ko stradajo. S tem ne bo užival pri treningu.
- Lovljenje psa, ko ne pride do nas – tako bo mislil, da se igrate in bo s tem letal stran veliko več.
- Začetki šolanja na javnih mestih, kjer je veliko motečih dejavnikov (psi, ljudje, ostale živali, vonjave…)
- Pričakovati, da se bo pes zelo hitro naučil v kratkem času.
- Pričakovati, da bo pes izpolnil ukaz, ko ga še ne razume.
Šolanje psa v šolah
Če nam stvari ne gredo dobro in se nam zdi, da potrebujemo pomoč, bi morali psa vpisati v šolanje psa pri organizacijah in klubih. Imeti dostop do trenerjev, ki učijo pse in njihove učne tehnike, nam bo pomagalo, da psa vzgojimo v najboljši možni luči.
Prav tako se bo pes naučil interakcije z drugimi psi in socializiranosti. Obstaja veliko različnih principov in zelo hitro boste našli klub, ki bo ustrezal vašim zahtevam.
Dober klub bi moral biti:
- Biti v dvorani ali na mestu, ki je varno za psa in lastnika.
- Imeti mora dovolj prostora za vse udeležence.
- Imeti število udeležencev majhno, da lažje nadzira pse in lastnike.
- Inštruktor mora biti pravičen do vseh in vsem psom enako pozornost.
- Šola vas mora dati v primerni razred, glede na že učeno pri psu.
- Vsi psi morajo biti pod nadzorom.
- Šola mora spoštovati stranke in biti prijazna.
- Šola mora potekati po principu nadgrajevanja psa in ne fizičnega kaznovanja in nošenje ovratnic, ki povzročajo bolečine, ko psa kaznujemo.
Delite vsebino, če ste menja, da bo koristila vašim prijateljem. Dobrodošli komentarji 🙂